Uhorkový šalát - Markyza F1, 1,5g
Kód: 15141Podrobný popis
Uhorka je plodina prvej línie. Vyžaduje teplé, hlinité a humózne pôdy. Vzhľadom na svoj slabý koreňový systém vyžaduje dostatok dostupných živín a vyvážený vlahový režim. Vhodnými predplodinami sú hrach, cibuľa, pór, fazuľa, repa, metla, cukrová repa a ďatelinové zmesi. Zemiaky a jahody sú nevhodné.
Pozor na rezíduá herbicídov, najmä triazínov a chlorsulfurónu.
Sejte od polovice apríla do 10. mája. V prípade skorého výsevu na pole je možné použiť netkanú textíliu, ktorou možno zakryť uhorky až do začiatku kvitnutia. Vysejte 2,0 - 2,5 kg osiva na hektár, čo zodpovedá približne 70 000 - 100 000 rastlín na hektár. Predpestovanie rastlín je možné. Na predpestovanie sadeníc si vyhraďte 3 - 4 týždne pred požadovaným termínom výsadby. V skleníku udržiavajte stálu teplotu vzduchu a zabezpečte vetranie. Výsadba na záhon sa vykonáva v polovici mája. Počas vegetačného obdobia udržiavajte porasty v čistom stave bez buriny plečkovaním a okopávaním. V prípade sucha zavlažujeme, najlepšie väčšími dávkami vody menej často. Napriek značnej poľnej odolnosti je počas vegetácie dôležitá chemická ochrana proti múčnatke trávovej. Choroba sa prejavuje svetlozelenými až žltými žilkovanými škvrnami na plne vyvinutých listoch. Za priaznivých podmienok sa na spodnej strane škvŕn vytvára sivofialový až sivý povlak sporangií. Počet škvŕn sa zvyšuje, spájajú sa a zasychajú a dochádza k rozpadu pavučín medzi hlavnými nervami. Silne napadnuté listy usychajú a rastliny odumierajú. Choroba sa šíri za daždivého počasia, ktoré podporuje ranná rosa. Z hľadiska komplexnej ochrany sú dôležité všetky opatrenia, ktoré zabraňujú alebo skracujú obdobie zmáčania listov (vetranie, racionálne zavlažovanie, vertikálne hospodárenie) a používanie tolerantných odrôd spolu s rozumnou chemickou ochranou. V súlade so zoznamom registrovaných prípravkov na ochranu rastlín sa odporúča používať prípravky na ochranu uhoriek proti múčnatke v intervaloch 10 - 14 dní a pri silnom infekčnom tlaku 7 - 10 dní.
Dôležité je dodržiavať striedanie prípravkov, aby sa zabránilo vzniku rezistencie (jeden prípravok by sa mal použiť najviac 2 - 3-krát za sezónu) a použiť dávku 1000 - 1200 litrov postrekovej zmesi na hektár. Toto množstvo sa musí dodržať aj na zabezpečenie dobrej účinnosti postreku. Odporúča sa pridať zmáčadlo (napr. SILWET L77 (0,01 %)) a listovú výživu, napríklad HARMAVIT (2 l/ha), WUXAL SUPER (0,2 %) alebo WUXAL SUS COMBI Mg (0,1 %).
MARKYZA SM F1 - Markyza je geneticky nehorká. Je tolerantná voči múčnatke uhorkovej aj múčnatke trávovej. Vďaka svojej ranosti sa môže pestovať od neskorej výsadby. Valcovité plody sú tmavozelené a ani na spodnej strane výrazne nezosvetľujú. Plody sú dlhé 18 až 22 cm.
Dodatočné parametre
Kategória: | Semená |
---|---|
Hmotnosť: | 0.002 kg |
Plodiny: | Uhorka |
Prírodný produkt: | Ano |
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.